029. Bonifatius
± 675 - 754
geloofsverkondiger, bisschop, martelaar
 

          

        

Beeldbeschrijving: bisschop in zijn rechterhand houdt hij een boek vast dat met een zwaard is doorstoken in de linkerhand heeft hij zijn bisschopsstaf.

      
Bonifatius die bij zijn doop de naam Wynfrith had ontvangen werd omstreeks 675 in het koninkrijk Wessex in Engeland geboren. Na dertien jaar in het klooster Nhutscelle werd hij op zijn dertigste jaar tot priester gewijd. De eerste missietocht van Bonifatius naar de Friezen omstreeks 715 mislukte.
In 718 trok hij naar Rome en werd toen door paus Gregorius uitgezonden naar Hessen en Thüringen om daar het geloof te verkondigen. In 723 werd Wynfrith te Rome onder de naam Bonifatius tot bisschop gewijd in 732 werd hij aartsbisschop en pauselijk vicaris over het Duitse missiegebied. Als zodanig kreeg hij in 744 ook het Frankische rijk toebedeeld en in 747 werd Bonifatius aartsbisschop van Mainz. Hij benoemde in 752 een opvolger te Mainz en trok zelf opnieuw uit om de Friezen te bekeren. Op 7 juni 754 werd hij bij Dokkum vermoord. Een met het zwaard doorstoken boek is het vaste attribuut van Bonifatius volgens de legende zou hij het evangelieboek gebruikt hebben als schild om zich tegen de dodelijke zwaardslagen te beschermen. Bonifatius werd begraven in het door hem gestichtte klooster te Fulda.